Znečištěná voda může obsahovat nebezpečné bakterie, varuje hygienik!
Voda z povodní neznamená riziko jen tím, že se vylije z břehů a poškodí majetek a ohrozí lidi. Mnohdy s sebou nese i spoustu znečištění, které může poškodit lidské zdraví. Podle hygienika Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je tak namístě opatrnost. Každý provozovatel vodovodní soustavy má vlastní plány, jak na příchod povodní reagovat, opatření je celá řada. Bohužel u majitelů studní to podle Kožíška, který je vedoucím Národního referenčního centra pro pitnou vodu, nepřipadá v úvahu: „Tam se nic dělat nedá,“ uvedl expert v sobotním vysílání České televize.
Je voda pitná?
Příliš špinavé vody může negativně ovlivnit kvalitu té pitné. Podle Kožíška existují dva základní scénáře. Buď má člověk veřejný vodovod, pak by ho měl provozovatel informovat, jestli je voda z něj pitná, nebo není. Může se stát, že voda bude ohrožená a provozovatel se proto preventivě ozve s tím, aby ji lidé raději převařovali. Proto je dobré sledovat webové stránky provozovatele vodovodní soustavy.
Nicméně může se i stát, že voda začne téct z kohoutku zakalená, aniž by o tom provozovatel věděl – to se děje, pokud je narušená nějaká menší větev soustavy. Pak je namístě to právě provozovateli co nejrychleji oznámit a vodu samozřejmě nepít.
Jiná je podle Kožíška situace, pokud má člověk vlastní studnu a ta je zaplavená nebo voda v ní nějak viditelně změní svou kvalitu. Pak je zásadní ji nepít a počkat, až velká voda opadne. Mezitím je zapotřebí pít vodu balenou, nabádá Kožíšek.
Pokud prokazatelně záplavová voda prošla přes studnu, pak je nutné považovat podle experta ze SZÚ takovou vodu za závadnou a přistupovat k ní tak. „Poté, co se povodně převalí, je samozřejmě nutné studnu otevřít, odčerpat a vyčistit – chemických prostředků na to existuje celá řada. U vrtané studny je to složitější než u studny kopané. Nicméně také kopané studny mohou představovat riziko, protože se tam mohou hromadit nebezpečné plyny jako metan a individuální oprava může být riziková,“ varuje hygienik.
Zároveň vybízí k tomu situaci nepodcenit, protože znečištěná voda se může do studny dostat i nepozorovaně. To se může stát například tehdy, když se zvednou hladiny spodních vod a kontaminovaná tekutina se dostane do studny „zespoda“. Právě proto je dobré si ověřovat kvalitu i vizuálně – zákal, barvu či konzistenci.
Když voda zasáhne domácnost
Voda z povodní je samozřejmě nepitná – a může kontaminovat i věci v místech, která zasáhne. To se týká zejména potravin. Za nezávadné se dají považovat jen vakuované nebo jinak hermeticky uzavřené potraviny, a to jen v případě, že jejich obaly nejsou narušené. I ty je ale zapotřebí před otevřením pořádně omýt pitnou vodou, protože bakterie se mohou na jejich povrchu udržet i delší dobu.
Zbytek potravin je podle Kožíška lepší vyhodit a nepokoušet se je nějak čistit.
Hrozbou jsou hlavně bakterie
Většina infekcí, které jsou spojené s povodněmi a špinavou vodou, se týká průjmových onemocnění. „To znamená úplavice, salmonelóza nebo kampylobakterióza,“ vyjmenovává expert ze SZÚ. „Ale je tu i druhá skupina onemocnění, tedy nemoci jako například leptospiróza, které se do těla dostávají přes porušenou pokožku, když člověk například pracuje bez rukavic se zasaženými předměty,“ varoval Kožíšek. Když tato bakterie pronikne do těla, tak nejprve způsobuje vysokou horečku nebo zimnici – zpočátku tedy připomíná chřipku, ale později může napadat játra nebo ledviny. A dokonce může vést i k úmrtí. (zdroj: ČT24)
Nebezpečí používání studny po záplavě: Zdraví na prvním místě!
Používání vody ze studny po záplavě či povodni může být velmi nebezpečné a mít vážné dopady na vaše zdraví. I když se voda zdá čistá, nikdy si nemůžete být jisti, co do ní mohlo proniknout během extrémních podmínek. Pojďme se podívat na rizika, která s sebou používání studny po záplavách nese, a proč je důležité přenechat její sanaci profesionálům.
Znečištění a bakterie: Tiché, ale nebezpečné hrozby
Po záplavách je voda ve studnách vystavena vysokému riziku kontaminace nebezpečnými látkami, které mohou být lidskému oku neviditelné. Do studny se může dostat nejen bahno, odpadky nebo zvířecí zbytky, ale i různé **bakterie, viry a paraziti**, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy.
Mezi nejčastější bakterie, které se mohou ve studni po povodni objevit, patří:
E. coli – bakterie, která způsobuje zažívací problémy, průjmy a v těžších případech může vést až k selhání ledvin.
Salmonela – způsobuje průjmová onemocnění, horečky a další žaludeční potíže.
Leptospira – bakterie způsobující leptospirózu, která může mít vážné důsledky na zdraví, včetně poškození jater a ledvin.
Tyto mikroorganismy jsou schopny přežít v znečištěné vodě a mohou se dostat do organismu nejen při konzumaci kontaminované vody, ale i při jejím používání na hygienické účely.
Chemické kontaminace
Kromě biologického znečištění může voda ve studni obsahovat i chemické látky. Po povodních je běžné, že do vody proniknou různé chemikálie, například ropné produkty, pesticidy nebo hnojiva. Tyto látky mohou vážně poškodit zdraví a je prakticky nemožné jejich přítomnost v domácích podmínkách detekovat.
Kontaminovaná voda může způsobit podráždění pokožky, respirační problémy a v dlouhodobém horizontu může mít vliv na zdraví v podobě karcinogenních účinků. Proto je naprosto klíčové nepoužívat studnu po záplavě, dokud neproběhne odborné čištění a sanace.
Proč je nezbytné zavolat profesionály?
Čištění studny po povodni není jednoduchou záležitostí, kterou by bylo možné zvládnout svépomocí. Aby byla voda opět pitná a zdravotně nezávadná, je nutné provést několik komplexních kroků, které by měl provádět odborný tým s odpovídající technikou.
Profesionální firmy, jako je Jak vyčistit studnu?, mají zkušenosti s čištěním a sanací studní po povodních. Naši specialisté provádějí nejen mechanické čištění, ale i důkladnou dezinfekci, která zajistí odstranění veškerých nebezpečných mikroorganismů.
Postup profesionální sanace studny
1. Obhlídka a diagnostika znečištění – nejprve je nutné provést kompletní inspekci studny, abychom zjistili rozsah kontaminace.
2. Odčerpání vody – odstraníme znečištěnou vodu, aby bylo možné přistoupit k dalším krokům čištění.
3. Mechanické čištění – vyčistíme stěny studny od bahna, sedimentů a dalších nečistot.
4. Dezinfekce – po důkladném mechanickém čištění aplikujeme speciální dezinfekční prostředky, které eliminují bakterie a jiné mikroorganismy.
5. Filtrační lože – obnovíme dno studny kvalitním štěrkovým ložem, které zajistí opětovnou filtraci vody.
Reference a kladná hodnocení
Naše firma Jak vyčistit studnu? má stovky spokojených zákazníků a desítky pozitivních referencí. Jsme specialisté na čištění studní, kteří dbají nejen na odbornou stránku věci, ale i na lidský přístup a profesionální komunikaci. Pokud se ocitnete v situaci, kdy je vaše studna znečištěna po záplavě, neváhejte se na nás obrátit. Postaráme se o to, aby vaše studna byla opět stoprocentně funkční a voda v ní zcela nezávadná.
Závěr
Používat vodu ze studny po záplavě či povodni je hazardem se zdravím. Kontaminace vody nebezpečnými bakteriemi a chemikáliemi může mít vážné důsledky, a proto je nutné studnu důkladně vyčistit a dezinfikovat. Spolehněte se na profesionální tým Jak vyčistit studnu?, který vám zajistí kompletní sanaci vaší studny a postará se o to, aby voda ve studni byla opět čistá a bezpečná.
Neváhejte nás kontaktovat pro více informací nebo objednání čištění studny. S námi máte jistotu kvalitní a odborně provedené práce!